Domů » Olej na drevo dokonale uchová hodnotu dreva

Olej na drevo dokonale uchová hodnotu dreva

Synonymom slovného spojenia olej na drevo je náter prírodného charakteru na báze oleja, ktorého funkciou je predovšetkým chrániť drevené prvky použité na terasách, podlahách, fasádach a iných drevených konštrukciách. Pri oleji na drevo sa netreba obávať zdravotného rizika, ich zloženie je ekologické a zdravotne nezávadné. Netreba sa teda obávať ani jeho použitia v interiéri. Nezapácha a nespôsobuje zdravotné ťažkosti ako by sa mohlo zdať. Takýto náter chráni drevené prvky pred nepriaznivým poveternostným vplyvom, predlžuje ich životnosť a zvyšuje ich farebnosť.

dřevo

Olej na drevo ako ochrana pred vodou a uchovávateľ farby

Tí domáci majstri, ktorí majú skúsenosti so stavbou dreveného plotu vedia, že zanedbanie ktorejkoľvek etapy jeho výroby na nás počká a niekoľkokrát sa nám vráti. Nič neušetríme ani pri následnej snahe ušetriť na ochrane takéhoto dreva. Slováci sú vynaliezavým národom. Natierať drevený plot zvyšným motorovým olejom preto nie je nič výnimočné. Ekologické riešenie to však nie je a nakoľko sa v dnešnej dobe snaží každý myslieť na ochranu našej planéty, takýto nápad je prinajmenšom nezodpovedný. Ochranu a trvácnosť takéhoto náteru však zabezpečíme v dostatočnej miere, pozrime sa však na spoločensky zodpovednejšie riešenia.

Kombinácia vysychavého oleja a rozpúšťadla v jednej plechovici sa nazýva napúšťacím olejom na drevo. Sieť obchodov, kde možno kúpiť širokú paletu takýchto olejov od najlacnejších až po kvalitatívne naozaj špičkové, je dnes viac než dostatočná. Štandardnou farbou oleja na drevo je žltkastá, pričom táto farba môže byť obohatená o pigment tak, aby bolo možné tónovať drevo do akejkoľvek farby. Zabezpečíme tak dokonalú pútavosť tohto stavebného materiálu a kresba dreva nijako neutrpí.

dřevěný most

Olej na drevo je väčšinou spájaný s ochranou záhradného nábytku a drevenej terasy. Je to však omyl a bez obáv ho môžeme použiť na ktorýkoľvek doplnok a prvok, ktorý je vydaný napospas počasiu. Jeho hlavnou funkciou je ochrana dreva pred vodou a UV žiarením. Postupne však jeho ochranná funkcia stráca na sile a stáva sa neúčinným. Jediný opakovaný náter však všetko opäť vráti do starých koľají. Použiť môžeme kľudne valec alebo štetec. Na záver len malá rada, cena oleja na drevo by nemala byť jediným kritériom pri jeho výbere. Pri lacnejších variantov platí, že jediná súvislý dážď môže zničiť našu snahu a vrátiť drevo do pôvodného stavu.

Mnoho ďalších užitočných informácií nájdete na https://carodreva.sk/.