Domů » Okná ako dôležitá estetická súčasť domu

Okná ako dôležitá estetická súčasť domu

V súčasnosti si na každom dome, budove a novostavbe môžeme všimnúť ich originálny štýl. A to dosť záleží od viditeľných prvkov, akými sú napríklad balkónové zábradlie alebo typy okien, ktorých rámy sú vyrobené z nejakého konkrétneho materiálu. Toto sú tie viditeľné detaily, čo sa podpíšu pod celkovú vizuálnu stránku daného objektu.

dom a exteriér

Vraví sa, že tie staršie budovy a domy, ešte z čias minulého storočia, sú vo veľa prípadoch vlastne dosť podobné, akoby sa opierali sa o jeden príklad, o jeden zabehnutý model toho, ako budovy majú vyzerať. Dnešné domy a novostavby sú ale v tomto iné, každý majiteľ si môže z trhu vybrať pre svoj dom to, čo sa mu zdá najviac sympatické. Či už z hľadiska estetických alebo funkčných kvalít. A ako už bolo spomenuté, výnimku tu netvoria ani okná. Aké teda poznáme typy okien?

Nemusíme vymenovať všetky. Povedzme si to takto. Najviac zaužívanými sa stali tie plastové. Všetci vieme, ako vyzerajú. Vo všeobecnosti majú priemernú životnosť (asi 30 rokov), vzhľadom k cene tiež kvalitné izolačné vlastnosti. Hlavným dôvodom ich kúpy však býva primárne cena, resp. prístupná cena plastových okien, ktoré sú z hľadiska investície asi tým najdostupnejším riešením.

budova, bývanie, okná

Čo však, ak má niekto k tomu účelu vyhradený o niečo vyšší kapitál a chce tak svojmu domu dopriať niečo luxusnejšie a v podstate tiež kvalitnejšie? V takom prípade by ho mal zaujímať hliníkové okná cenník a spolu s ním aj nadradené vlastnosti hliníkových okien.

Ich kvalita vychádza z hliníkových rámov, ktoré mimochodom umožňujú univerzálne dizajnové riešenia pre každého, primárne napríklad pre tých, čo chcú použiť nadrozmerné sklá, resp. mať okná veľkých rozmerov. Hliníkový rám je k týmto účelom najlepší. Ďalej sú tieto rámy veľmi odolné a majú vysokú životnosť odhadom na 80 až 100 rokov a oproti napríklad dreveným rámom predstavujú jednoduchú, nenáročnú údržbu.