Domů » Zaujímavé a sympatické delfíny

Zaujímavé a sympatické delfíny

Delfíny sú považované za jedných z najinteligentnejších živočíchov, pritom ich existencia  je mierumilovná a neškodná. Sú to sympatické tvory, preto im venujem tento článok.

delfín

Ich tvár pripomína večný úsmev, možno aj preto si ho ľudia obľúbili. Navyše sú skvelými akrobatmi, dokážu skátať 3 až 4 metre nad vodou. Vytvorili si svoju reč, ktorej medzi sebou rozumejú a to s tým, že si dávajú i mená a potom na seba volajú. Samozrejme nepočujeme delfínov kričať: “ Paľo, som tu, príď za mnou!“ :D. Ale majú svoje vlastné zvuky, ktoré zahrňujú i volanie určitého mena, konkrétneho delfína. Každého pomenujú špecifický zvukom.

skok delfína

Ak vravíme o delfínoch, automaticky si vybavíme vlastnosť- inteligencia. Ich intelegencia a celkové chápenie nám nie je sympatické len tak náhodou. Delfín zmýšľa na 98 % podobne ako človek. Dokonca je slobodnejší a nekazí ho doba.
Sympatický je ich spôsob, kedy pracujú spoločne bez škriepok. Uprednostňujú plávanie v skupinách a spoločne hľadajú potravu, majú v tom aj určitý systém.Dokážu sa dorozumievať frekvenciami a ultrazvukmi.

Ich bežná životnosť je celkom slušná, takmer ako ľudská. Ale samozrejme nižšia, no aj tak vravíme o celkom príjemne strávených 40 až 50 rokov, kedy sa dokážu plaviť pod vodou v rýchlosti až 40 km/h.

delfínek

Aj dokonalé delfíny však potrebujú vypnúť, potrebujú spánok. No aj vo spánku sú obozretní! Počas spánku oddychuje iba jedna časť ich mozgu, druhá reaguje na možné nebezpečenstvo či potrebnú obozretnosť.
Pokiaľ by sa človek snažil preskúmať väčšiu hĺbku mora, jeho organizmus by v takom tlaku neprežil, poprípade by hĺbku naozaj zle znášal. Zato delfíny dokážu preskúmať morský priestor, ktorý dosahuje hĺbky až 1000 metrov. A to bez nejakej záťaže či poruchy ich organizmu alebo vnímania.

Môžu si doprajať viac potravy, disponujú totiž až dvoma žalúdkami.