Domů » Prečo sú detské topánky tak dôležité?

Prečo sú detské topánky tak dôležité?

Podľa štatistických údajov má 98% detí zdravé nohy od narodenia, ale  zdravé ostanú len u 40% dospelých. Mnoho nedostatkov vo vývoji nohy sa vyskytuje už od detstva kvôli noseniu nevhodnej obuvi. Preto úloha rodičov – nedovoliť, aby v budúcnosti dieťa malo problémy so zdravím nohy, rozvíjať zručnosti správnej chôdze, vytvoriť správne držanie tela . K tomu je dôležité poznať anatomické vlastnosti nohy dieťaťa, štádiá jeho vývoja, dynamiku rastu.

botička

·         Detská noha nie je len znížená verzia dospelých nôh. Rast a vývoj pediatrickej nohy prechádza niekoľkými fázami a končí v priemere do veku 18 rokov. Počas tejto doby sa vyvíja všetko, čo súvisí s tvarom, proporciami a zmenami štruktúry.
·         Prvé dva roky, keď sa dieťa učí chodiť,  sa začínajú nohy rozvíjať. Ich svaly, väzy a šľachy sa „učia“, aby si zvykli a prispôsobili sa navzájom. Noha v tomto veku je veľmi mäkká a pružná. Kosti ešte nie sú silné a oblúky nie sú vytvorené, pozostávajú z tukového tkaniva a nedostatočne vyvinutých svalov. Preto nohy dieťaťa majú tvar nohy s plochou nohou .

·         V období od dvoch do troch rokov sa začnú rozvíjať svaly a oblúky nohy. Nohy sa začínajú zužovať, ale ich predná časť je ešte širšia ako noha dospelého. Mäkkosť a flexibilita sú charakteristické aj pre detské nohy.
·         Konečný vývoj nohy, trvá až osemnásť rokov. Stojí za zmienku, že dynamika rastu chodidiel v rôznych vekových kategóriách je tiež odlišná. Prvé dva roky sa zvyšuje v dĺžke približne o 20 mm ročne. Vo veku 2-3 rokov je toto číslo 10-15 mm, čo je 2-3 veľkosti obuvi. V budúcnosti sa rast nohy spomaľuje a trvá až 13-15 rokov na úrovni 5-10 mm ročne, tj 1-2 veľkosti.

botičky

Samozrejme, že pre normálny vývoj nohy je lepšie, ak deti čo najviac chodia naboso. To posilňuje kosti a svaly, čo je v prvých rokoch veľmi dôležité. Ale životné prostredie v súčasnosti nie vždy poskytuje takúto príležitosť. Preto nastáva okamih, keď si rodičia položia otázku: „Aké topánky kupovať pre naše dieťa?“