Domů » Prečo je v architektúre obľúbené nerezové zábradlie?

Prečo je v architektúre obľúbené nerezové zábradlie?

V interiéri alebo exteriéri každej budovy, či už rodinného domu, bytovky, podniku, atď. sa určite nachádza buď schodisko, balkón alebo terasa. A čo majú tieto súčasti spoločné? Musíme sem vybrať a umiestniť zábradlie.

  • A v dnešnej dobe už nevyberáme iba také, čo by sem prinieslo svoj obyčajný, očakávaný význam- teda oporu, ale snažíme sa vybrať také, čo by sem ideálne zapasovalo takisto po estetickej stránke, bolo by odolné, malo by dlhú životnosť a starostlivosť o neho by nebola náročná.

Vonkajšie zábradlie

Nerezove zabradlie tieto vlastnosti spĺňa a preto je na trhu v danom odvetví favoritom. Za svoje vlastnosti vďačí jeho výrobe z nerezovej ocele, ktorá je oproti bežnej oceli schopnejšia odolávať náročnejším podmienkam a má nižšiu tendenciu opotrebenia či poškodenia. Nerezová oceľ je kvôli týmto svojim vlastnostiam v stavebníctve, architektúre, ale aj priemysle obľúbená a cenná. Vďaka svojej odolnosti umožňuje zaujímavé architektonické riešenia.

A podobné je to tiež so zábradlím, ktoré sa z tohto špeciálneho materiálu vyrába. Rovnako dobre poslúži v exteriéri- teda na terase, na balkóne alebo vonkajšom schodisku, no často sa s nim stretávame tiež v interiéri- ako s bezpečnostným a oporným doplnkom vnútorných schodov. Kvôli svojim odolným vlastnostiam sa môže dlhé roky využívať vo vonkajšom priestranstve. V takom prípade ho stačí občas prebehnúť prostriedkom na zachovanie lesklosti nereze. Nehrdzavie a náročnosť údržby je tu minimálna (napr. v porovnaní s drevom).

Žaba na zábradlí

Zábradlie z nerezovej ocele ale nie je iba odolným riešením. Je takisto estetické, štýlové a vyzerá moderne. Z tohto dôvodu sa preto samozrejme využíva aj vo vnútorných priestoroch, kde schodisku neposkytne iba potrebnú oporu, ale značne doladí jeho štýl. Nenáročnú údržbu, ľahkú starostlivosť a dlhovekosť však istotne oceníme tiež v interiéroch a vlastne všade.