Domů » Pozor, nebezpečný muž!

Pozor, nebezpečný muž!

Predstava muža dvadsiateho prvého storočia je značne odlišná ako kedysi. Historické nálezy a vykopávky hovoria o jaskyniach, tvrdých životných podmienkach, prispôsobivosti a vynaliezavosti našich predkov. Na hodinách dejepisu nás učili o patriarcháte, matriarcháte a podobne. Aký je ale muž dnešných dní? Ostalo v ňom vôbec niečo z minulosti? Možno to všetko skamenelo, alebo sa rozpadlo spolu s kosťami jeho predkov.
 
sen

Nie, určite nie

 
Aj keď treba konštatovať, že ako sa zmenila doba, zmenili sa aj potreby a muži sa adaptovali na nové možnosti. Nie každá adaptácia je však prospešná.
Základnou povinnosťou mužabolo starať sa a zachovať rod. Kedysi sa to dialo pomocou lovu, neskôr obrábaním pôdy. Dnes je to najmä vhodnou voľbou zamestnania, práce, či povolania. Avšak pri niektorých činnostiach sa navonok začína z muža vytrácať to drsné a divoké, to, čo spôsobovalo jeho schopnosť loviť nebezpečnú zver, trmácať sa po horách a skalách.
 
svatba

Paradox?

 
Divoké výbuchy muža si však aj dnes nájdu svoj spôsob. Žiaľ, často v spojení piva v jednej ruke a ovládačom od televízie v druhej. A až o dve poschodia ďalej všetci susedia vedia, že pozerá futbal.
No nájdu sa aj takí muži, ktorí pochopili, že bláznivé búchanie do kresla nad nevydarenou strelou hráča v televíznom prenose nie je to pravé. Začínajú sa púšťať do rôznych adrenalínových aktivít, alebo chodia do divokej prírody.
Typickým príkladom je horolezectvo, či rafting, poprípade spúšťanie sa na lane po divokých vodopádoch v prírodných kaňonoch. Alebo napríklad jazda na motorkách a podobne.
Nie vždy sa však tento spôsob divokosti muža stretne s pochopením u svojej partnerky. A tak po niekoľkých tvrdých hádkach a partnerkiných plačoch si mnohí z týchto divokých mužov začínajú sadať s pivom ku televíznemu prenosu a ich revír sa obmedzí na kreslo v obývačke.
 
Existujevšak ešte jedna skupina mužov. Tí, ktorí zobrali svoj vlastný život ako výzvu a chytili sa s ním za rohy. A musím povedať, že títo muži to skutočne dosiahnu…