Domů » Pestujeme aksamietnice už od semienka

Pestujeme aksamietnice už od semienka

Niektorí ľudia, aksamietnice až tak neobľubujú, pretože nemajú najpríjemnejšiu vôňu. Avšak práve jej zvláštny zápach, má v našej záhrade veľmi dôležitú funkciu. Odpudzuje škodcov, medzi ktoré patria aj slimáky. V koreňoch má navyše látku, ktorá zabíja háďatká. Ide o škodcov, ktorí žijú v pôde a požierajú korene rastlín. Aksamietnice si vypestujete bez najmenších problémov aj zo semienka. Stačí vedieť ako na to.

nehtík.jpg
 
Aksamietnice sú v podstate burina. Tým chceme povedať, že ide o veľmi nenáročné rastlinky. Jediná vec, ktorá ich dokáže vážne poškodiť, alebo úplne zničiť, je mráz. Ak si teda predpestujete priesady, s ich výsadou na záhradu počkajte až do polovice mája.
 
Ak chcete do záhrady vysádzať už väčšie a silnejšie rastliny, vysejte ich začiatkom marca. Na začiatok môžete smená vysiať na husto do plytkej misky. Po tom, ako vyklíčia a budú mať aspoň štyri samostatné lístky, zeminu poriadne zalejte a rastlinky opatrne rozdeľte. Potom každú z nich posaďte do samostatného kvetináča.
Ak by ste tento termín výsevu nestihli, nemajte strach, priesady si stihnete vypestovať aj tak. S výsevom by ste ale nemali čakať dlhšie ako na začiatok mája. V tomto prípade, však semená iba vysejte do jednej väčšej misky a po rozdelení jednotlivých rastliniek, ich zasaďte priamo na záhon.
Poslednou možnosťou je priamy výsev na záhon. Ten vykonajte najskôr v prvom májovom týždni, no najneskôr v polovici mája. Inak by vám rastlinky nestihli dostatočne vyrásť a začať kvitnúť.

květ.jpg

  • Vo všetkých prípadoch sa snažte o to, aby semienka nikdy nevyschli. Substrát preto udržiavajte primerane vlhký, avšak nie premokrený. Ak by ste mladé rastlinky zabudli zaliať a ony by úplne zvädli, nerobte paniku. Zalejte ich väčším množstvom vody. Po niekoľkých dňoch sa krásne pozviechajú.

 
Aksamietnice budú rásť v každom type pôdy. Znesú priame slnečné lúče a taktiež polotieň. Zalievať ich nemusíte. Trochu vody však nezaškodí, ak by bolo extrémne teplé a suché počasie.