Domů » NAJSTARŠIA HORA, NAJDLHŠIA VINÁRSKA CESTA A TRI HLAVNÉ MESTÁ. TO JE JUŽNÁ AFRIKA

NAJSTARŠIA HORA, NAJDLHŠIA VINÁRSKA CESTA A TRI HLAVNÉ MESTÁ. TO JE JUŽNÁ AFRIKA

Stolová hora, kultové miesto juhoafrickej republiky je jednou z najstarších hôr sveta. Jej vek sa odhaduje na 260 miliónov rokov čo ju radí k pohoriam starším než sú Himaláje, Andy, Alpy a Skalisté hory v Amerike. Nachádza sa na nej až 2200 rôznych druhov rastlín z ktorých 70% je endemických (nikde inde sa nevyskytujúcich).
 
hra

Vyše 850 km dlhá cesta, kľukatiaca sa pomedzi holandské usadlosti, zelené hory, 200 pivníc a dlhé kilometre viniča patrí medzi najdlhšie vinárske cesty. Úrodná pôda a takmer stredomorské podnebie je ideálne na pestovanie odrôd ako sú Sauvignon Blanc, Chardonnay, Cabernet Sauvignon, Shiraz a Pinot Noir. Oblasť Boland je zase známa odrodami viniča typu Bordeaux.

slon
 
Juhoafrická vláda a parlament aby predišli konfliktom neoficiálne ustanovili hlavnými až tri mestá. Pretória spĺňa administratívnu funkciu, v meste sídli prezident, nájdete tam vládne kancelárie, zahraničné veľvyslanectvá aj ambasády, Kapské mesto má viac legislatívny charakter a Bloemfontein je mestom kde sú súdy a judikatúra.
 
Juhoafrická kuchyňa bola do veľkej miery obohatená z čias bývalých koloniálnych pánov  holandskými, francúzskymi, indickými a britskými vplyvmi. Jej charakteristickou črtou sú rôzne druhy korenia v minulosti dovážané Východoindickou spoločnosťou.
Určite ochutnajte:
 
Potjiekos.Juhoafrická verzia „kotlíkového guláša“ z mäsa a zeleniny
Bobotie.Korenené mleté mäso pečené s vaječnou omeletou, občas sa do jedla pridáva aj sušené ovocie ako hrozienka, oriešky a banány
Hertzoggie.Sladké kokosové koláčiky plnené džemom
Mageu.Nealkoholický nápoj vyrobený z fermentovanej kukuričnej kaše podobný tureckej „boze“ či japonskému „amazake“

budky
 
Miesta, ktoré sa oplatí vidieť:
 
Boo-Kaap– historické centrum Kapského mesta s nádherne farebnou architektúrou
Groot Constantia– najstaršia vinárska oblasť južnej Afriky, je súčasťou vinárskej cesty, nachádza sa približne 20 km od Kapského mesta
mys Dobrej nádeje– preslávený výbežok okolo ktorého sa kedysi plavili lode z Európy do Indie
pláž Boulders– rezervácia s kopou tučniakov, ktorí pláž „používajú“ na oddych aj odchov mláďat