Domů » Najčastejšie ochorenia vašej mačky

Najčastejšie ochorenia vašej mačky

Rôzne choroby na nás striehnu z každej strany, ohrozujú naše zdravie a celkový stav. Avšak, nie sme jediní, koho sa tento problém týka. Ochorenia a rôzne iné problémy sa nevyhýbajú ani našim domácim štvornohým miláčikom. V tomto článku by sme sa predovšetkým chceli venovať hlavne mačkám. Aj tie si totiž získali srdcia mnohých ľudí a títo majitelia by mali vedieť, aké choroby hrozia ich zvieratku v prípade nesprávnej starostlivosti.mačka na vankúšiku.jpg
Ako prvú z týchto najčastejších chorôb by sme určite mali spomenúť toxoplazmózu. Ide o ochorenie, ktorým sa môže vaša mačka nakaziť najmä prostredníctvom surového mäsa. Určite by ste mali zbystriť svoju pozornosť, ak zbadáte, že zviera stráca chuť do jedla, má horúčku a objavujú sa u neho problémy s dýchaním. Takéto zviera okamžite zoberte k veterinárnemu lekárovi a majte sa na pozore aj vy, pretože ide o ochorenie, ktoré je prenosné na človeka. Preto by ste si po manipulácií s výkalmi mali poriadne umyť ruky a takýmto prácam by sa rozhodne mali vyhýbať najmä tehotné ženy.
Mačkám sa nevyhýbajú ani rôzne druhy parazitov. Najčastejšie sa vyskytujú blchy, kliešte, no ničím výnimočným nie je ani pásomnica. Proti všetkým týmto škodcov sa dá veľmi jednoducho bojovať – proti blchám existujú rôzne šampóny, ktorými sa týchto neželaných hostí rýchlo zbavíte. Na kliešte sa najčastejšie používajú obojky a rôzne spreje, no a pásomnice sa zbavíte pravidelným odčervovaním.spiace mačiatko.jpg
Môže vás to prekvapiť, ale skúsení majitelia určite vedia, že ich mačku môže poriadne potrápiť aj cukrovka. Tá sa vyskytuje najmä u obéznych mačiek, ale nie je to žiadnym pravidlom. Toto ochorenie spozorujete veľmi jednoducho – ak vaša mačka chudne, viac pije a chodí často močiť, má problémy pri skákaní a stretli ste sa aj so silným zápachom z papule, určite navštívte svojho veterinárneho lekára.
Ochorení, ktoré môžu potrápiť našich domácich miláčikov, nie je málo a preto by sme sa pred nimi mali mať na pozore. Veď predsa ide hlavne o zdravie nášho zvieratka a my by sme mali urobiť všetko preto, aby netrpelo a prežilo u nás len tie najkrajšie chvíle svojho života.