Domů » Máme doma prváčika

Máme doma prváčika

Čas beží rýchlo ako voda a z vašich milovaných maličkých sa postupne stanú škôlkari a neskôr školáci. Ako však vaše dieťa pripraviť na zmenu a pokojne absolvovať prechod zo škôlky do školy?

děti

Ak vaše dieťa s radosťou navštevovalo materskú školu, máte spolovice vyhrané. Deti sa už čiastočne v škôlke učia vopred určenému režimu a socializujú sa v prítomnosti ostatných detičiek. V týchto zariadeniach sa aj vzdelávajú, stále sú to však deti a preto väčšinu času strávia hraním, ktoré im neskôr školáci úpenlivo závidia. Škola je však už úplne iná pesnička. Všetko začína skorým ranným vstávaním. Zatiaľ čo do škôlky sa stačilo pokojne dostaviť neskôr, škola má presne stanovený začiatok vyučovania, zväčša o 7:45.

Mnohé školy navyše vyžadujú prítomnosť žiaka v triede už desať minút pred začiatkom vyučovania, aby sa stihlo riadne pripraviť, prípadne porozprávať so svojimi spolužiakmi. To v konečnom dôsledku znamená budíček omnoho skôr ako v škôlke. Začiatky bývajú ťažké, ak sa však dieťa dostane do zabehnutého režimu a pôjde spať skôr, aby sa zabezpečil dostatočný čas pre odpočinok, postupne si na to navykne. Pre prváčika je odporúčaný čas, kedy by sa mal uložiť do postele, medzi ôsmou a deviatou hodinou večernou.

škola

Isté povinnosti znamená však škola aj pre vás, rodičov. Vašou úlohou je zabezpečiť, aby si váš školák splnil všetky domáce úlohy a všetko sa riadne načas naučil. V prvom ročníku je samozrejmosťou dennodenné učenie a precvičovanie nových písmen, nekonečné rátanie príkladov či čítanie zo šlabikára. Dieťaťu v školskom veku sa musíte pravidelne venovať, aby na nič nezabudlo, je to predsa len ešte dieťa.

Základom je pevne stanovený režim aj doma. Nájdite si čas, kedy písanie domácich úloh vyhovuje vám aj vášmu školákovi a snažte sa túto činnosť vykonávať každý deň v rovnakom čase. Neodporúča sa učiť hneď pri príchode zo školy, aby si vaše dieťa mohlo dopriať aj trochu odpočinku. Nemalo by to byť však ani príliš neskoro, keď je už príliš unavené a jeho schopnosť sústrediť sa je oveľa nižšia.

Postupne však sami uvidíte, že to nie je nič, čo by ste nezvládli a najdôležitejšie je, aby sa vaše dieťatko cítilo šťastné a milované, aj keď občas donesie domov nejakú horšiu známku.