Domů » Lenivosť, prokrastinácia – choroby dnešnej modernej doby

Lenivosť, prokrastinácia – choroby dnešnej modernej doby

Povedala by som, že prokrastinácia, to je taký krajší a odbornejší názov pre lenivosť. A nie je to tak? Odkladanie si vecí na neskorší čas len tak bez dôvodu, len preto, že sa nám nechce. Samy sebe si to odôvodníme, že máme ešte stále čas, hoci by sme naozaj mali začať robiť tie veci. Podvedome si potom na seba berieme zbytočný tlak a stres z toho, že sme naozaj mali začať. Často potom mávame aj sny o tom, že sme napríklad na tej skúške nič nevedeli, vyhodili nás alebo sme ostali tuční do konca života, či o tom, že na svadbe sa nám roztrhli šaty z toho, že sme znova pribrali. A tak ďalej by sa dalo pokračovať do nekonečna, určite to poznáte.

lenivost

Ako proti nej bojovať?

  • Aj keď sa nám nechce, mali by sme sa premôcť

Odkladanie činností do nekonečna je môžeme povedať aj choroba. Keď si už raz niečo odložíte, potom to robíte stále a pomaly, ale isto sa v tom zamotávate. Nakopujú sa vám činnosti, ktoré musíte urobiť a vy ste v jednom kolotoči, pretože vám doslova horí za zadkom a neviete čo skôr. Zbavte sa toho a jednoducho sa premôžte. Nielenže získate dobrý pocit, ale aj zoznam povinností sa vám zmenší.

  • Vymyslieť si dostatočne lákavú odmenu za danú činnosť, ktorej sa vyhýbate.

Aj psi sa odmeňujú, keď spravia dobre nejaký cvik. Skúste odmeniť  aj seba za dobre vykonanú prácu. Niečo si vymyslite, určite vás niečo pekné napadne. Napríklad, že keď spravíte všetky skúšky, pôjdete na pekný výlet alebo sa pôjdete poriadne zabaviť do disko klubu.

lenochod

  • Vraj pomáha napísať si všetky povinnosti na papier a pomaly si ich odškrtávať.

Všetko má väčšiu váhu, keď je to napísané na papieri. Preto sa majú písať aj ciele na papier a takisto aj povinnosti. Bude vás poháňať to, že si budete môcť poodškrtávať, že ste už všetko spravili a nič vám nezostalo. Bude to vyzerať výborne, keď budete mať na papieri samé fajky, že ste všetko urobili. Nič vám nenahradí ten super pocit. Čo poviete?
Prajem vám veľa zdaru pri boji s touto takzvanou chorobou dnešnej doby. Niekedy nestačí chcieť, ale musia sa spojiť všetky sily sveta, aby ste niečo spravili, ale verím, že sa vám to podarí dotiahnuť do úspešného konca. Do prokrastinovania, priatelia!