Domů » Diéta, alebo zdravý životný štýl?

Diéta, alebo zdravý životný štýl?

Okrem toho, že si mnoho žien ani neuvedomuje, čo znamená pojem diéta, veria, že je naozaj účinná a rýchla. Diéta je slovo, ktoré sa využíva najmä v lekárskej terminológií pri liečbe pacientov. Čo sa týka účinnosti a rýchlosti – rýchlosť diéty je nepopierateľná. Je pravda, že často vidieť výsledky už po pár týždňoch a pri jej rôznych drastických verziách aj po pár dňoch. Je však aj taká účinná? Mýtus o tom, že treba držať diétu a dočkáte sa vysnenej postavy je naozaj len mýtus. Diéty, ktoré praktizuje mnoho žien sú často založené na „jojo efekte“, ktorý spočíva v tom, že ľudská váha skáče striedavo hore dole, čiže to, čo jeden týždeň zhodíte, môžete pokojne o pár dní nabrať späť – a ešte aj niečo navyše. Najväčšia chyba je v tom, že ženy, ktoré majú vytvorený určitý systém stravovania a fungovania, drasticky zmenia formu stravovania a zo štyroch jedál denne sa stane jablko a fitness tyčinka.

joga.jpg

Pýtam sa, je to podľa vás správne? Nie som výživový ani fitness odborník, ale z laickej vedomosti chcem poukázať na to, že toto ešte žiadnej žene reálne nepomohlo. To, že obmedzíte čokoládu, že prestanete jesť po šiestej hodine večer a podobne, sú pravdepodobne len mýty. Náš organizmus je naozaj veľmi vnímavý a veľmi intenzívne vníma každú zmenu, ktorou prechádza. Pokiaľ prestanete zo dňa na deň poriadne jesť, veľmi výrazne to pocítite. To isté sa týka aj cukrov – mesiac sa sladkého nedotknete (často si ho budete len odopierať silou vôle), potom si dáte raz a vaše telo to všetko naberie, pretože po dlhom čase dostalo niečo, čo dlho nemalo a urobí si zásobu.

vaření.jpg

To, načo chcem poukázať je zdravý životný štýl. Ten – na rozdiel od diéty – je dlhodobý, ale nie drastický. Spočíva v tom, že začnete viac počúvať vaše telo, spestríte vašu stravu a samozrejme, zaradíte pravidelný pohyb. Cieľom nie je len schudnúť, aby vás tak ostatní videli, ale cítiť sa vo svojom tele dobre a najmä zdravo. Zdravie je to prvoradé, načo by ste pri nejakom procese mali myslieť, a to nie len fyzické, ale aj psychické. Uvedomte si, že pokiaľ sa do niečoho nútite, neustále kontrolujete miery, vašu váhu, vaša psychika tým trpí, lebo je neustále vystavovaná stresom z toho, koľko si toho ešte môžete dovoliť zjesť a kedy by ste už mali prestať. Začiatok je vždy náročný, ale pokiaľ sa z toho stane váš životný štýl, už nad tým nebudete veľmi premýšľať a nebudete sa do ničoho nútiť. Nebudete mať problém si raz za čas dopriať aj nezdravé jedlo a pohyb vás bude baviť.