Domů » Chcete aby sa vášmu dieťaťu darilo v škole? Vytvorte mu doma pohodu a dostatok voľného času

Chcete aby sa vášmu dieťaťu darilo v škole? Vytvorte mu doma pohodu a dostatok voľného času

Úspech v škole, tak to je niečo, po čom túži asi väčšina rodičov. Mnohí z nich, však paradoxne svojim deťom nevytvárajú prostredie, ktoré im to dovolí. Teraz možno nerozumiete. To je ale presne ten dôvod, prečo sa veci majú tak, ako sa majú.

dítě v peřině
 
Rodičia si myslia, že ak svojim deťom budú neustále organizovať program, dávať im na plecia množstvo povinností a neustále od nich niečo požadovať, deti to naučí zodpovednosti a iným „potrebným“ veciam v živote. Z časti je to určite pravda. Z druhej časti ale nie. Je potrebné si uvedomiť, že dieťa je na tom trošku inak ako my dospelí. Jeho schopnosť koncentrácie, zapamätávanie vecí, či organizovanie času, je pre neho veľmi náročné. Problémom je aj únava. Aj keď deti na prvý pohľad pôsobia ako malé jadrové elektrárne, ktoré by dokázali behať bez prestávky aj týždeň, nie je to tak. Dieťa sa v skutočnosti unaví omnoho rýchlejšie. Platí to hlavne o jeho hlave. Toto je téma na dlho. Ak ale chcete vedieť, ako presne funguje náš mozog, respektíve mozog vášho dieťaťa, prečítajte si literatúru o psychickom vývoji detí. Uvidíte, že vám to veľmi otvorí oči.
 
Ak dieťa vyšťavíte, nemôžete očakávať, že mu ostane energia na učenie a plnenie iných školských povinností. Dieťa potrebuje oddychovať rovnako ako my dospelí. Potrebuje čas pre seba. Preto sa nesnažte, aby stále niečo robilo. Aj pozeranie televízie nie je na škodu, ak sa to s ňou nepreháňa.

dítě na kole
 
Kde je vlastne problém? Dieťa musí mať čas na učenie, oddych, hru a aj nudu. Nesmie mať aktivitu od rána, do večera. Ďalšou dôležitou vecou je to, aby malo doma vytvorené pohodové prostredie. To v preklade znamená, že krikom a zákazmi v skutočnosti nič nevyriešite. To, že budete na dieťa tlačiť, taktiež neurobí dobrotu. Ak chcete, aby sa vášmu dieťaťu v škole darilo, už viete čo a ako robiť. Teda aspoň tušíte. Ako sme spomenuli vyššie, nie je na škodu, ak si o vývoji dieťaťa naštudujete viac.