Domů » Baví vás chovateľstvo ? Skúste vychovať vydru!

Baví vás chovateľstvo ? Skúste vychovať vydru!

Chovať vydru znie najprv divne, no keď si pozriete sociálne siete a veľký počet odchovaných jedincov, začnete po tom túžiť aj vy. Cena nebude rozhodne malá a nebude sa týkať rozhodne len samotnej vydry. Je to predsa len divoké zviera, ktoré potrebuje cítiť aj aspekty prírody, nie umelý odchov. Cena sa pohybuje od päťsto eur, no záleží na chovateľovi. Dá sa chovať aj prostredníctvom adopcie, kedy posielate ročne nejaký poplatok a vychovávate ju v domácom prostredí. Vydra však musí byť v mnohých prípadoch vrátená buď do prírody s postupným navykaním na život v lesoch alebo do zoologickej záhrady.

vydra

Čo vlastne vydra potrebuje a aký je to živočích ?
Vydra spadá do čeľade lasicovitých. Je to hravý cicavec, ktorého telo je aerodynamicky prispôsobené na aktívny pohyb a lov vo vode. Medzi prstami na krátkych končatinách majú plávacie blany, čo im pomáha vo vode naberať väčšiu rýchlosť. Ich hmotnosť sa pohybuje od ôsmich do pätnástich kilogramov, záleží od stravy a pohybu. Dlhý špicatý chvost im slúži vo vode ako kormidlo a ostré zuby dokážu prehryznúť aj medený drôt. Hustá kožušina s podsadou tvoria nepriepustný obal, a preto vydra môže vo vode tráviť mnoho hodín a aj si to patrične užíva.

Keďže sa bavíme o zvieratku, ktoré miluje vodu, musíme jej ju už od mladého veku dopriať. Spočiatku stačí aj vaňa alebo malý bazénik, no za najlepší nápad sa považuje celoročné jazierko. Jej dravosť môžete trénovať vypustením rybiek do jazera, takže ak máte aj rybičky je to veľké plus. V blízkosti jazierka je nevyhnutnosťou vyhrabať im noru tak, aby sa čo najviac podobala tej v prírode. Vydra riečna je na Slovensku druh považovaný za takmer vyhubený, pretože pytliaci bažia po ich krásnom kožúšku. Takže ak ju chováte, môžete byť na seba aj pyšný.

Ďalším nevyhnutným a samozrejmým je riadna strava bez pridávania hlúpostí – to znamená úplné obmedzovanie pridávania ľudskej stravy a sladkosti sú považované za veľký hriech. Je to nesprávne a ak chcete aby sa vám vydra dožila viac než desať rokov, nekŕmte ju tým, čo ju pomaly ale isto zabíja. V jej jedálničku sa nachádzajú akékoľvek ryby, raky, malé hlodavce a niekedy aj hmyz. Môžete ju nakŕmiť aj surovým mäsom z hydiny.

akvárko

Chov vydry si zamilujete, pretože ako väčšina zvierat odchovaných v zajatí, aj tento druh vás vie prekvapiť veľkou dávkou maznavosti a úprimnej lásky. Vydra riečna je na Slovensku druh považovaný za takmer vyhubený, pretože pytliaci bažia po ich krásnom kožúšku – takže ak ju chováte, môžete byť na seba pyšný.