Priateľ mojej sestry, za mnou nedávno prišiel s otázkou, či si môže založiť živnosť popri práci na trvalý pracovný pomer. Ja už podnikám dlhšie, preto s touto otázkou prišiel práve za mnou. Úprimne, myslel som si, že by to nemal byť problém, no istý som si nebol. Zašiel som teda za známou, ktorá robí účtovníčku, no a s jej verdiktom, sa s vami podelím trošku nižšie.
 dvaja ľudia za počítačom.jpg

Nie je to zakázané

 
Zo zákona, vám nič nebráni v tom, aby ste mali živnosť a zároveň boli zamestnaný na trvalý pracovný pomer. V prvom roku, za vás bude odvody, teda zdravotné a sociálne, odvádzať váš zamestnávateľ. Menší problém však môže nastať v druhom roku vášho podnikania. Všetko čo zarobíte a priznáte v daňovom priznaní, sa vám pripočíta k tomu, čo zarobíte vo svojej práci na trvalý pracovný pomer. To znamená, že budete platiť vyššie sociálne odvody. Rozdiel, ktorý vznikne, si budete musieť samozrejme zaplatiť sami. Váš zamestnávateľ bude aj naďalej dovádzať len základnú sumu.
 žena muž sedia pri stole.jpg

Nenahnevajte zamestnávateľa

 
O tomto síce žiadne zákony nehovoria, no realita je realita. Ak by ste niečo podobné plánovali, určite najprv zájdite za svojim zamestnávateľom a svoje plány mu oznámte. V podstate bude lepšie, ak sa ho na to, aspoň na oko, opýtate. Niektorí zamestnávatelia, by s tým totiž mohli mať problém. Oficiálne, by vás pre niečo takéto vyhodiť nemohli, ale poznáte tú známu vetu, že keď chce psa biť, palicu si nájde. Spomínaný chalan – priateľ mojej sestry, mal presne tento problém. Zamestnávateľ mu povedal, že si to nepraje. On si živnosť založil aj napriek tomu a čuduj sa svete, o necelý polrok bol v zamestnaní nadbytočný. Preto je veľmi podstatné, aby ste si dopredu zvážili všetky pre a proti.
 
Nezabúdajte ani na to, že niektoré aktivity nemusíte robiť len na živnosť. Existuje dohoda o spolupráci, zmluva o dielo alebo licenčná zmluva. Niektoré zárobky popri zamestnaní, môžete viesť aj ako bočné príjmy. Takže sa zbytočne neunáhlite.